Jak i gdzie jeździć


Drodzy Goście!Nasze miasto jest atrakcyjnym miejscem do jazdy na rowerze, o czym warto przekonać się osobiście.

W zależności od czasu jakim dysponujecie możecie zorganizować kilkudziesięciominutową przejażdżkę lub kilkugodzinną wyprawę. W zaplanowaniu spędzenia wolnego czasu na rowerze w naszym mieście pomogą Wam poniższe wskazówki i oczywiście mapa, którą można wydrukować ze strony wypożyczalni a w wersji papierowej dostępna jest bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej. Jest też kilka tablic z mapami na terenie Twierdzy Modlin.

Pod względem turystycznym i rekreacyjnym położona w granicach miasta Twierdza Modlin stanowi najlepsze miejsce dla rowerzystów, co często potwierdzają opinie użytkowników dwóch kółek zasłyszane w Centrum Informacji Turystycznej. Nie sposób się tutaj nudzić, bo każdy pokonany kilometr to zarówno doznania historyczne i przyrodnicze, jak i duża radość z samej jazdy.

Poniżej przedstawiamy propozycje jak i gdzie jeździć po naszym mieście.

Propozycja pierwsza:


Skorzystajcie z wyznaczonych na terenie Twierdzy Modlin szlaków turystycznych.

Zalety:
 • łatwość poruszania się po ogromnym terenie bez przykrych niespodzianek (uwaga! czytajcie niżej o dostępności poszczególnych szlaków);
 • efektywne zwiedzanie najważniejszych obiektów Twierdzy – nie pominiecie ich, a przy okazji będziecie mieli możliwość uzyskania informacji o zabytkach z tablic ustawionych przy szlakach
Wady:
 • trzeba zachować ostrożność - pieszy na szlakach ma pierwszeństwo i należy to uszanować.

Na terenie Twierdzy Modlin wyróżniamy pięć kolorów szlaków:

- niebieski –
 • rozpoczyna się/kończy przy stacji wypożyczalni rowerów i Centrum Informacji Turystycznej, w zależności od kierunku poruszania;
 • w większości prowadzi po asfaltowych i szutrowych drogach o niskim natężeniu ruchu pojazdów;
 • charakteryzuje się niedużą ilością zjazdów i podjazdów;
 • Uwaga! Należy pamiętać, że w Parku Trzech Kultur szlak prowadzi po alejach z nawierzchni mineralnej, tym samym powinno się przejść pieszo ten odcinek (prowadząc rower) lub skorzystać częściowo ze ścieżki rowerowej o nawierzchni asfaltowej;
 • w Parku Trzech Kultur można poznać historię Twierdzy Modlin i dowiedzieć się więcej o samym parku – dwie duże tablice informacyjne w niedalekiej odległości od ścieżki rowerowej (przy pamiątkowym obelisku z kamieni). Park przybliża trzy kultury, które wywarły wpływ na dziedzictwo Twierdzy Modlin – opisują to małe tabliczki na wejściach do głównych alej. Aleja dla rowerów - rosyjska przybliża kulturę tego narodu. Można odpocząć w parku dzięki zainstalowanym stojakom na rowery i ławkom (w niedużych odległościach od początku i końca ścieżki rowerowej) lub nadal aktywnie spędzić czas (przy ścieżce rowerowej siłownia na świeżym powietrzu).
- czerwony -
 • usytuowany bezpośrednio przy stacji wypożyczalni rowerów;
 • dominuje nawierzchnia szutrowa, jednak asfalt i bruk kamienny też spotykany;
 • ruch pojazdów na przeważającym odcinku praktycznie nie występuje;
 • zjazdy i podjazdy są bardziej odczuwalne, jednak w dalszym ciągu przyjazne dla większości rowerzystów (dzieci pod opieką rodziców).
- żółty -
 • prowadzi turystów do/od Centrum Informacji Turystycznej, w zależności od kierunku poruszania;
 • krótki szlak, który łączy ze sobą szlaki niebieski i czerwony;
 • nawierzchnia to zarówno asfalt, kostka granitowa i bruk kamienny;
 • ruch pojazdów jedynie w okolicy Centrum Informacji Turystycznej;
 • jeden zjazd/wjazd, w zależności od kierunku poruszania.
- zielony -
 • szlak po zewnętrznej stronie Twierdzy Modlin, tj. poza jej murami;
 • na przeważającym odcinku droga szutrowa, w pozostałych przypadkach asfalt;
 • ruch pojazdów jest niewielki i wzrasta jedynie w okolicy Cmentarza Wojennego oraz w stronę przystanku autobusowego przy ul. Chłodnia;
 • kilka zjazdów i podjazdów bardziej odczuwalnych, jednak w dalszym ciągu przyjaznych dla większości rowerzystów (dzieci pod opieką rodziców);
 • Uwaga! Okresowo na odcinku szlaku pomiędzy Cmentarzem Wojennym a dojazdem do rzeki Wisły mogą występować utrudnienia w przejeździe ze względu na bujną roślinność.
  Szlak niebezpieczny na odcinku wzdłuż rzeki Wisły (wąska ścieżka często bezpośrednio przy skarpie – możliwość upadku do rzeki z dużej wysokości) – zaleca się prowadzenie roweru.
  Dalsza część szlaku prowadzi wzdłuż kolejnej rzeki – Narwi i jest bezpieczniejsza, przy czym dla rodzin z dziećmi zaleca się jedynie odcinek pomiędzy Kojcem Meciszewskiego a Bramą Ostrołęcką (asfaltowa droga w większej odległości od rzeki).
- czarny -
 • zakaz poruszania się rowerami - dla rowerzystów niebezpieczny i niedostosowany (wąska ścieżka często bezpośrednio przy skarpie – możliwość upadku z dużej wysokości, w tym schody na dwóch odcinkach szlaku)


Propozycja druga:


Zaplanujcie indywidualną jazdę po drogach Twierdzy Modlin.

Zalety:
 • macie możliwość zobaczyć miejsca i obiekty których turysta poruszający się po szlakach nie zobaczy
Wady:
 • trudność w poruszaniu się po ogromnym terenie - istnieje ryzyko zgubienia się;
 • poza szlakami nie występuje system informacji o zabytkach (tablice informacyjne);
W przypadku tego rodzaju zwiedzania mapa jest niezbędna! Twierdza Modlin to duży obszar z rozbudowaną siecią ulic, mniejszych dróg i ścieżek.

Warte obejrzenia poza Twierdzą Modlin:
 • zabytkowa stacja kolejowa PKP Modlin z ciekawym odtworzonym wnętrzem, przenoszącym podróżnych w lata międzywojenne (dojazd z Twierdzy wzdłuż ul. Ledóchowskiego, następnie ulicami Chłodnia, Kaszewskiego i Mieszka I lub też szlakami turystycznymi z Twierdzy Modlin - czerwonym lub zielonym a następnie czarnym bezpośrednio do stacji kolejowej). Fragmentami trasa prowadzi ścieżką rowerową. Tuż przy dworcu stacja wypożyczalni rowerów.
 • lotnisko Warszawa-Modlin – dla miłośników lotnictwa jest to najlepsze miejsce gdzie można obserwować startujące i lądujące samoloty (chodnik przed terminalem) - dojazd z Twierdzy Modlin ulicą Bema (za Cmentarzem Wojennym kierujemy się w prawo) po czym należy przeprowadzić rower po pasach przez skrzyżowanie z ul. Gen Thommee - drogą krajową nr 62 (uwaga! droga jest ruchliwa i w bliskiej odległości biegnie po łuku) dalej jechać w stronę bramy widocznej za skrzyżowaniem po prawej stronie. Za bramą należy skręcić w lewo w stronę terminalu. Tuż przy terminalu stacja wypożyczalni.
 • centrum Nowego Dworu Mazowieckiego z historycznym układem ulic oraz kilkoma zabytkowymi obiektami (kościół, austeria) oraz atrakcyjnym dla turystów Parkiem im. J. Wybickiego (na miejscu ławki w cieniu drzew, siłownia na świeżym powietrzu, plac zabaw, amfiteatr z fontanną i sceną). Fragmentami trasa prowadzi ścieżką rowerową. W centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie przystanków autobusowych przy ul. Warszawskiej, skweru im. Ks. Poniatowskiego i szaletu miejskiego stacja wypożyczalni rowerów.
Wskazówka:

Trasa z Twierdzy Modlin do centrum miasta odbywa się po moście na rzece Narwi – rower należy przeprowadzić chodnikiem po lewej stronie mostu – tak, aby po zejściu z mostu bezpośrednio wjechać na ścieżkę rowerową. Ścieżka wzdłuż ul. Warszawskiej na kolejnym rondzie odbija w prawo. Zalecamy bezpiecznie kontynuować jazdę ścieżką rowerową (wzdłuż ul. Modlińskiej), a następnie skręcić w lewo w poprzeczne ulice (kolejno: Sawy, Legionów), aby wjechać do historycznego centrum miasta. Przy ul. Warszawskiej znajduje się zabytkowy kościół i park miejski oraz w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowa austeria.

Polecamy uwadze także wycieczki rowerowe tropem tajemnic Twierdzy Modlin.
Na www.nowydwormaz.pl/rozszyfruj.tajemnice.twierdzy.modlin znajdziesz gotowe propozycje tras wypełnione zagadkami i wiedzą o fortecy.

Dobra i pożyteczna zabawa gwarantowana!

 • Wypożyczalnia wznowi działalność 11 kwietnia 2018r. Zapraszamy!Unia Europejska
Copyright © 2015-2019