Trzy rzeki. Jedyna taka twierdza.

Zaledwie 34 km na północ od Warszawy, w widłach Narwi, Wisły i Wkry, położona jest największa, najpiękniejsza i najlepiej zachowana forteca w Polsce – Twierdza Modlin.

Historycznie

Rozkaz do budowy Twierdzy Modlin wydał w 1806 r. sam Napoleon Bonaparte. Do dziś zachowała się kwadratowa wieża artyleryjska, którą ponoć osobiście zaprojektował. Nie on pierwszy jednak docenił strategiczne położenie w widłach rzek. Jeszcze w XVII w., podczas Potopu, Szwedzi zbudowali u ujścia Narwi do Wisły pierwsze umocnienia. W miejscu zwanym na pamiątkę tego wydarzenia Wyspą Szwedzką stoi Spichlerz – najpiękniejszy gmach Królestwa Polskiego.
Swoją potęgę Twierdza Modlin zawdzięcza Rosjanom. W latach 30. XIX w. rozpoczęli oni intensywną rozbudowę fortyfikacji. W 1834 r. Modlinowi nadano nową nazwę – Nowogieorgiewsk. Nazwa ta, jako urzędowa, przetrwała do 1915 r. Nadał ją car Mikołaj I. Modlin był jego dumą. Sam był tu aż 17 razy! To dziełem Rosjan jest najdłuższy budynek w Europie – koszary obronne o długości ponad 2 km.
W okresie I wojny światowej Twierdza dostała się pod panowanie niemieckie. Za czasów Piłsudskiego powstał tu pierwszy port marynarki wojennej.
Podczas II wojny światowej Twierdza Modlin broniła się jeden dzień dłużej niż Warszawa. Załoga gen. Thommee musiała się poddać, bo nie miała już broni, amunicji, żywności i pomocy medycznej.
Po II wojnie Twierdza Modlin stała się ośrodkiem szkolenia wojska, m. in. pilotów. Współczesne lotnisko w Modlinie ma militarne korzenie. Od kilkunastu lat w Twierdzy nie ma już wojska. Zabytkowe obiekty zyskują nowych właścicieli, nowe funkcje i cieszą oczy turystów. Co można zobaczyć?
Powszechnie uważa się, że Twierdza Modlin to tylko wspomniane wcześniej koszary. Tymczasem stanowiły one trzecią, ostatnią linię obrony. Obszar Twierdzy Modlin wychodzi poza granice Nowego Dworu Mazowieckiego, choć serce Twierdzy bije właśnie tam. Modlin Twierdza jest jednym z osiedli Nowego Dworu. Mieszka tam kilka tysięcy ludzi. Nie mniej jednak układ dawnego zamkniętego wojskowego miasteczka wciąż jest czytelny.
Zobaczymy tam przepiękne bloki dla oficerów i podoficerów carskiej armii, dawny wojskowy szpital, pralnię, kasyno, elektrownię, młyn i piekarnię, a nawet stację gołębi pocztowych. W jednym z lokali można też zejść do podziemnych korytarzy. Twierdza Modlin to też oczywiście mury obronne, bramy strzegące niegdyś dostępu do fortecy, prochownie, no i oczywiście potężna cytadela. Z jednej z jej wież – Wieży Czerwonej, otwartej w sezonie turystycznym, widać nawet stolicę.

Filmowo

Twierdza Modlin urzeka nie tylko turystów. Jest ważny punktem na nowym szlaku „Mazowsze na filmowo”. Brama Poniatowskiego występowała w „CK Dezerterach”, „Bitwie Warszawskiej”. Spichlerz zagrał zamek Horeszków w „Panu Tadeuszu”. Na terenie lotniska kręcono sceny do „Quo vadis”.
Prawdopodobnie rekordzistą w tej kwestii jest dawny ciąg aprowizacyjny (młyn, elewator, piekarnia z podziemnymi przejściami i działobitnią Dehna należący obecnie do Fundacji Park Militarny Twierdzy Modlin). Tylko niedawno powstawały tam filmy: „W ciemności” i „Róża”.

Aktywnie

Obszar Twierdzy Modlin jest tak duży, że można zwiedzać ją na rowerze. Korzystając z oferty mobilnych wypożyczalni kajaków, można zorganizować spływ (np. Wkrą i Narwią z Pomiechówka). Warto połączyć wycieczkę do Twierdzy Modlin z wizytą w pobliskim Kampinoskim Parku Narodowym lub nad Jeziorem Zegrzyńskim.

Dojazd

Do Twierdzy Modlin, która – przypominamy – znajduje się na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego, szybko i bez trudu można dotrzeć koleją (stacja Modlin), autobusem lub samochodem („siódemką” z Warszawy, z A2 zjazdem w Grodzisku Maz. przez Błonie, DK nr 62 z Płocka). Warto odwiedzić ją przy okazji wizyty na lotnisku w Modlinie (Twierdza sąsiaduje z lotniskiem przez drogę krajową nr 62).


Centrum Informacji Turystycznej
ul. Baśki Murmańskiej 164 (dawna: Ledóchowskiego 164)
Nowy Dwór Mazowiecki – Modlin Twierdza
(22) 713 32 79
3rzeki@3rzeki.pl
Więcej o Twierdzy Modlin:
www.nowydwormaz.pl, www.baskamurmanska.pl, www.3rzeki.pl, Trasy turystyczne, Plan Miasta

  • Wypożyczalnia wznowi działalność 11 kwietnia 2018r. Zapraszamy!Unia Europejska
Copyright © 2015-2019